ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9658280
*
nr 965 8280
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 105 cm
Kondition: slitage
Utrop:
800 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 juni 2015
kl 18:49:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/5 08:10:34
1
500 kr
1/6 05:38:07
2
450 kr
1/6 05:38:07
1
500 kr (Budbetjänt)
1/6 05:38:21
2
600 kr
1/6 10:10:58
1
800 kr
1/6 18:44:18
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:32
-
7409 Spegel
+ väggbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140 +..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:48
-
6025 Spegel
+ väggbord. Höjd: 134+ 68 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:28
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 18:20
-
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:10
*
Spegel
Kondition: slitage
Läs om budbetjänten
nr 965 8280
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 105 cm
Kondition: slitage
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 juni 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/5 08:10:34 | 1 | 500 kr |
1/6 05:38:07 | 2 | 450 kr |
1/6 05:38:07 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
1/6 05:38:21 | 2 | 600 kr |
1/6 10:10:58 | 1 | 800 kr |
1/6 18:44:18 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:32 -
7409 Spegel
+ väggbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140 +..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:48 -
6025 Spegel
+ väggbord. Höjd: 134+ 68 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 19:28
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 18:20 -
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
13 maj kl 20:10